Check out the 2018 Minnesota boys state basketball tournament brackets

The Minnesota boys basketball state tournament has arrived.

The Class 4A, Class 3A and Class 2A quarterfinals will be played Wednesday, with the Class A tournament kicking off Thursday.

The quarterfinals for every class can be viewed for free online at prepspotlight.tv/mshsl. The semifinals and finals for each class will be played at Target Center and televised on KSTC Ch. 45. Semifinals and finals can also be viewed online for a fee on prep45.com.

The complete brackets for each class are listed below, and can also be found on the MSHSL website. Results will be updated daily on this page throughout the tournament.

CLASS 4A 

Wednesday’s quarterfinals at Target Center

No. 1 Cretin-Derham Hall (27-2) vs. Wayzata (18-11), 10 a.m.

No. 4 Eden Prairie (22-7) vs. No. 5 Osseo (23-6), 12 p.m.

No. 2 Apple Valley (25-4) vs. Forest Lake (19-10), 2 p.m.

No. 3 Lakeville North (25-4) vs. Maple Grove (21-8)

Thursday’s semifinals at Target Center

Winner of first two quarterfinals, 6 p.m.

Winner of last two quarterfinals, 8 p.m.

Saturday’s final at Target Center

Winners of the two semifinals, 8 p.m.

CLASS 3A

Wednesday’s quarterfinals at Williams Arena

No. 1 DeLaSalle (24-4) vs. Hermantown (14-15), 10 a.m.

No. 4 Columbia Heights (20-6) vs. No. 5 St. Thomas Academy (20-9), 12 p.m.

No. 2 Austin (26-2) vs. Sauk Rapids-Rice (21-8), 2 p.m.

No. 3 Mankato East (24-5) vs. Delano (18-11), 4 p.m.

Thursday’s semifinals at Target Center

Winners of first two quarterfinals, 12 p.m.

Winners of last two quarterfinals, 2 p.m.

Saturday’s final at Target Center

Winners of two semifinals, 5 p.m.

CLASS 2A

Wednesday’s quarterfinals

No. 1 Minnehaha Academy (25-4) vs. Jordan (25-5), 6 p.m. at Target Center

No. 4 Esko (26-4) vs. No. 5 St. Cloud Cathedral (25-5), 8 p.m. at Target Center

No. 2 Brooklyn Center (21-8) vs. Breckenridge (25-5), 6 p.m. at Williams Arena

No. 3 Caledonia (26-4) vs. Minnewaska Area (21-7) 8 p.m. at Williams Arena

Friday’s semifinals at Target Center

Winners of the Target Center quarterfinals, 6 p.m.

Winners of the Williams Arena quarterfinals, 8 p.m.

Saturday’s final at Target Center

Winners of the semifinals, 1 p.m.

CLASS A

Thursday’s quarterfinals at Williams Arena

No. 1 Mayer Lutheran (27-3) vs. Mahnomen/Waubun (18-11), 11 a.m.

No. 4 Russell-Tyler-Ruthton (30-1) vs. No. 5 Hinckley-Finlayson (26-4), 1 p.m.

No. 2 North Woods (29-1) vs. Heritage Christian Academy (13-17), 3 p.m.

No. 3 Cass Lake-Bena (29-1) vs. Rushford-Peterson (23-7), 5 p.m.

Friday’s semifinals at Target Center

Winners of the first two quarterfinals, 12 p.m.

Winners of the last two quarterfinals, 2 p.m.

Saturday’s final at Target Center

Winners of the two semifinals, 11 a.m.


Read The Rest at Twin Cities News Feed- (opens a new tab)





Pages

Archive